UNV 2MP HD Fixed IR Turret Analog Camera (UAC-T112-F28)
Brand: UNV
In Stock
  • 2MP high quality image
  • TVI/AHD/CVI/CVBS
  • IR-cut filter with auto switch (ICR)
  • Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
  • OSD configuration menu, easy to operate
  • IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
  • OSD configuration menu in 11 languages
  • 3-Axis
This product has been added to 1 peoplecarts.
In Stock
  • Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
  • Including shipping costs, sent by blonwe.com
  • Pick up at a blonwe.com collection point is possible
  • 30 days to change your mind and free returns
  • Day and night customer service
Model UAC-T112-F28 UAC-T112-F40
Sensor
Pixel 2MP
Size 1/3"
Minimum illumination 0.02 lux (F2.0, AGC ON)
0 lux (IR on)
Lens
Lens 2.8mm 4.0mm
Lens mount M12
Angle of view H: 90.5°  V: 49.6°  D: 109.5° H: 80.2°  V: 40.7°  D: 90.5°
Illuminator
Illuminator One IR illuminator
Illumination distance 20m
Lifetime ≥60,000 hours
Image
Resolution 1080P: 1920(H)×1080(V)
720P: 1280(H) ×720(V)
Frame rate TVI/AHD/CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps; 720P@30fps, 720P@25fps
CVBS: PAL, NTSC
Shutter time PAL: 1/25s-1/50000s
NTSC: 1/30s–1/50000s
Image
Exposure mode 4 modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR
Day/Night 3 modes: Auto (default), Day, Night
Digital noise reduction 2D
White balance Two modes: Auto (default), Manual
WDR DWDR
Smart IR Support
Flip Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip.
Interface
Power 5.5mm power interface
Video output BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS
Operating environment
Temperature -30℃ to 60℃(-22℉ to 140℉)
Humidity ≤95% (RH, non-condensing)
Surge protection 4KV
Ingress protection IP67
General
Power DC 12V(±25%), with reverse polarity protection and surge protection, Max 2.88W
Mount Surface mount (default), optional backbox, wall mount bracket
Dimensions Φ118mm*96mm (diameter*height)