UNV 2MP HD Fixed IR Turret Analog Camera (UAC-T112-F28)
Brand: UNVIn Stock
- 2MP high quality image
- TVI/AHD/CVI/CVBS
- IR-cut filter with auto switch (ICR)
- Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip
- OSD configuration menu, easy to operate
- IP67 waterproof and dustproof design, high reliability
- OSD configuration menu in 11 languages
- 3-Axis
In Stock
- Delivered today (order Mon-Fri before 12:00, delivery between 17:00 and 22:00)
- Including shipping costs, sent by blonwe.com
- Pick up at a blonwe.com collection point is possible
- 30 days to change your mind and free returns
- Day and night customer service
| Model | UAC-T112-F28 | UAC-T112-F40 |
| Sensor | ||
| Pixel | 2MP | |
| Size | 1/3" | |
| Minimum illumination | 0.02 lux (F2.0, AGC ON) 0 lux (IR on) | |
| Lens | ||
| Lens | 2.8mm | 4.0mm |
| Lens mount | M12 | |
| Angle of view | H: 90.5° V: 49.6° D: 109.5° | H: 80.2° V: 40.7° D: 90.5° |
| Illuminator | ||
| Illuminator | One IR illuminator | |
| Illumination distance | 20m | |
| Lifetime | ≥60,000 hours | |
| Image | ||
| Resolution | 1080P: 1920(H)×1080(V) 720P: 1280(H) ×720(V) | |
| Frame rate | TVI/AHD/CVI: 1080P@30fps, 1080P@25fps; 720P@30fps, 720P@25fps CVBS: PAL, NTSC | |
| Shutter time | PAL: 1/25s-1/50000s NTSC: 1/30s–1/50000s | |
| Image | ||
| Exposure mode | 4 modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR | |
| Day/Night | 3 modes: Auto (default), Day, Night | |
| Digital noise reduction | 2D | |
| White balance | Two modes: Auto (default), Manual | |
| WDR | DWDR | |
| Smart IR | Support | |
| Flip | Supports 180° horizontal flip, 180° vertical flip. | |
| Interface | ||
| Power | 5.5mm power interface | |
| Video output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS | |
| Operating environment | ||
| Temperature | -30℃ to 60℃(-22℉ to 140℉) | |
| Humidity | ≤95% (RH, non-condensing) | |
| Surge protection | 4KV | |
| Ingress protection | IP67 | |
| General | ||
| Power | DC 12V(±25%), with reverse polarity protection and surge protection, Max 2.88W | |
| Mount | Surface mount (default), optional backbox, wall mount bracket | |
| Dimensions | Φ118mm*96mm (diameter*height) | |